niedziela, 19 stycznia 2020

Apokalipsa 105 - Jaspis, karneol, szmaragd, św. Mikołaj

Zaraz też popadłem w stan duchowy. I oto w niebie był umieszczony tron, a na tronie ktoś siedział. Siedzący przypominał z wyglądu kamień jaspisowy i karneolowy, a dookoła tronu [znajdowała się] tęcza, z wyglądu przypominająca szmaragd
Obj. 4,2-3 PD

jaspis
Czym były te wszystkie minerały, do których Jan przyrównał tę postać siedzącą na tronie?

Jaspis - porównując do innych tekstów biblijnych, jaspis był minerałem emanującym blaskiem, jednym z najdroższych: jego blask przypominał najdroższy kamień, niby lśniący jak kryształ jaspis (Obj. 21,11 PD), jaspis i szmaragd były minerałami wchodzącymi w skład napierśnika kapłana (zob. Wyj. 28,15-20). Jaspis, szmaragd i karneol zdobiły okrycie Lucyfera, zanim się zbuntował i został wyrzucony z nieba (zob. Ez. 28,13). Wg Wikipedii jaspis to kamień z grupy kwarców, składający się z kilku minerałów*. Może mieć różne barwy i wzory**. I co prawda ów tekst z Obj. 21,11 mówi o krysztale, to wg Słownika Stronga i NAS Exhaustive Concordance chodzi bardziej o blask jak w przypadku kryształu, nie o samo bycie kryształem***.

karneol
Karneol - w Biblii występuje w podobnych okolicznościach co jaspis, o czym wspomniałem już wyżej. Jest bardzo podobny do czerwonej odmiany jaspisu.

Szmaragd - w Biblii pojawia się w tym samym kontekście co pierwsze dwa kamienie - czyli zarówno w opisach napierśnika kapłana, jako jeden z kamieni, potem jako jeden z elementów zdobiących w niebie, oraz później w Księdze Objawienia, jako jeden z kamieni, na których wybudowane zostaną fundamenty Nowego Miasta. Żadnej symboliki do żadnych z tych kamieni nie mogę się doszukać, poza tym, że mogły być symbolem poszczególnych dwunastu gałęzi genealogicznych Izraela (jak jaspis był symbolem Judy dla przykładu).

szmaragd
Podczas gdy może występować w postaci czerwonej, karneol jest czerwony, to szmaragd jest zielony. Stąd wg opisu Jana możemy wyobrazić sobie w tym miejscu: jakieś otwarte wrota do nieba, a gdyby przez nie przejść i udać się dalej, to moglibyśmy zobaczyć jakiś tron, a na tronie siedzącą jakąś postać, koloru połyskująco-czerwonego, z kryształowo-zieloną otoczką wokół.

Gdyby nie ta zielonkawa otoczka, to można by pomyśleć, że to postać św. Mikołaja...

* - https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaspis
** - https://blog.royal-stone.pl/jaspis-kamien-znany-od-wiekow/
*** - https://biblehub.com/greek/2929.htm

[poprzednio - BRAMA DO NIEBA]






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz