sobota, 27 lutego 2016

Apokalipsa 74 - Filadelfia

A aniołowi/zwiastunowi/posłańcowi społeczności w Filadelfii napisz: To mówi Ten Prawdziwy Święty, mający klucz Dawida, który - gdy otworzy, to nikt nie zamknie, a gdy zamknie, to nikt nie otworzy.
Obj. 3,7 PD

Filadelfia była miastem położonym na styku trzech regionów: Mizji, Frygii i Lidii (dzisiejsza zachodnia Turcja). Miasto to zostało założone półtora wieku przed Chrystusem, na drodze szlaku pocztowego ciągnącego się aż do Rzymu, w celu rozprzestrzeniania kultury helleńskiej. Zniszczone w roku 17 po Chr. w wyniku trzęsienia ziemi, nawiedzane potem przez kolejne trzęsienia co kilka lat, choć już nie tak spektakularne. W jednym ze źródeł przeczytałem, że trzęsienia te miały miejsce nawet nie co kilka lat, ale niemal codziennie - małe, minimalne trzęsienia, ledwie odczuwalne, ale powodujące pęknięcia na ścianach budynków, i strach i panikę i wieczny lęk wśród mieszkańców. Doprowadziło to do tego, że duża część mieszkańców mieszkała w skromnych domkach poza miastem i mało kto miał odwagę do miasta się zapuścić, z powodu obawy o bycie pogrzebanym pod gruzami.

Po tym największym trzęsieniu ziemi, w roku 17, miasto - wraz z Sardes, które również uległo tym samym zniszczeniom - otrzymało dużą pomoc finansową od cesarza Tyberiusza. W ramach wdzięczności miasto zmieniło nazwę na Nowe Miasto Cesarza (Neocezarea), w kolejnych latach nadano miasto kolejną nową nazwę: Flavia, na cześć rodzinnego miasta cesarza Wespazjana, po czym powrócono znowu do nazwy pierwotnej - Filadelfia.

W latach, gdy Jezus dyktował ów list Janowi, społeczność chrześcijańska w tym mieście była wciąż mała. Sporo było ludzi z dobrze zakorzenionymi wierzeniami greckimi, spora była również diaspora żydowska w tym mieście. Jednak - podążając za słowami Wiliama Barclay'a - o ile pozostałych sześć miast/zborów z biegiem lat powoli legło pod gruzami, o tyle zbór w Filadelfii zachował się bardzo długo. Nawet w okresie nagłej ekspansji islamu chrześcijaństwo wciąż dominowało w Filadelfii około cztery wieki dłużej niż gdziekolwiek indziej na terenach opanowanych tą nową religią. I dalej - wg jednego źródła - mimo że chrześcijaństwo jest w dzisiejszej Turcji religią niepopularną, to w Filadelfii nadal istnieje zbór, natomiast wg innego źródła - greccy chrześcijanie zostali wysiedleni z miasta do Grecji w latach dwudziestych poprzedniego wieku, a na ich miejsce sprowadzono greckich Turków wysiedlonych stamtąd.

Źródła:
- blog Kościoła Pana Jezusa Chrystusa w Mikołajkach 
- blog Księga Objawienia w 365 dni 

[dalej - TEN PRAWDZIWY ŚWIĘTY]
[wcześniej - BIAŁE SZATY]
[do początku]






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz