Obj. 2,8 PD
1 - Cały czas zastanawiam się nad tym "aniołem". Kontynuując rozważania z postu [KIM JEST ANIOŁ], mogę dodać tutaj: czy ów POSŁANIEC, to był ANIOŁ, w naszym dzisiejszym rozumieniu tego słowa, czy może po prostu chodziło o zwykłego posłańca, gońca, KURIERA, który miał tylko zanieść ten list do zboru będącego adresatem?
2 - Smyrna - słowo to występuje w NT tylko raz. Zbór, który nigdy nigdzie nie został wymieniony, nagle pojawił się w Apokalipsie. Geograficznie - leżał daleko od Jerozolimy, ówczesnego "centrum zarządzania apostolskiego", zaraz niedaleko Efezu.
Położenie Efezu/Selcuku względem Smyrny/Izmiru |
Do zboru w Efezie skierowany był również List do Efezjan, napisany przez Ap. Pawła. W Efezie ponoć została napisana Ew. Jana.
Obecnie miasto nazywa się Selcuk, linia brzegowa leży 5 km dalej, a jedną z atrakcji turystycznych jest również Jaskinia Siedmiu Śpiących z interesującą legendą. Od XV w. miejsce jest opuszczone.
Położenie Smyrny |
Pierwsi chrześcijanie pojawili się tam... w sumie nie wiadomo kiedy. Wikipedia wspomina, że pierwszy tamtejszy biskup, Polikarp, spłonął na stosie w roku 153 (lub 156***). Na ile wcześniej więc pojawili się tam pierwsi chrześcijanie? Czy byli tam jacyś, gdy Jan spisywał na Patmos Księgę Objawienia? Czy byli tam już jacyś chrześcijanie, gdy Jezus kierował do Jana te słowa, żeby je zapisywał? Jezus często mówił o rzeczach, które dopiero miały się zdarzyć w przyszłości. Józef Flawiusz wspomina (opieram się na Opoce****), że w Smyrnie Żydzi mieszkali już od ok. III-II w. przed Chr. Stąd myślę (gdybam), że ewangelia mogła dotrzeć do nich już za czasów drugiej lub trzeciej podróży ap. Pawła, który był wtedy w Efezie. Tym bardziej, że podczas tej trzeciej spędził tam coś koło 2,5 roku, a Smyrna leżała ok. 80 km lądem na północ od Efezu. Miało to miejsce w latach 50-tych I wieku, stąd w czasach pisania Objawienia (prawdopodobnie coś po roku 68) chrześcijanie mogli już tam być. Możliwe również, że chrześcijanie pojawili się tam w czasie fali emigracji w latach 66-70, kiedy to mnóstwo Żydów (lub chrześcijan żydowskiego pochodzenia) uciekało z ogarniętej powstaniem Jerozolimy.
Nazwa miasta, Smyrna, pochodzi od mirry, używanej do balsamowania zwłok (zob. Jan 19,39: Przyszedł też Nikodem, ten, który poprzednio przybył w nocy do Jezusa, niosąc około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu; BW)*****. Smyrna znaczy mirra albo gorzkość. Słowo to oznaczało słodkawe pachnidło, używane do balsamowania zmarłych - trafne nawiązanie do cierpienia i śmieci Chrystusa.^
Z lektury różnych artykułów wnioskuję, że najbardziej charakterystyczną cechą tego miasta były świątynie poświęcone cesarzom, gdzie raz w roku oddawano cześć cesarzowi, nazywając go też najbardziej czcigodną osobą na Ziemi. Bardziej niż sam Bóg. Obowiązku takiego nie mieli mieszkający tam Żydzi^^, którzy pozostawali wciąż przy swoim wyznaniu. Co działo się z chrześcijanami - wspomnę o tym później.
* - Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Efez.
** - Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Izmir.
*** - Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Polikarp_ze_Smyrny.
**** - Źródło: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/M/MR/gk201402_smyrna.html#.
***** - Źródło: http://kpjch.pl/pl/komentarze-biblijne/863-list-do-kocioa-w-smyrnie-komentarz-do-ksigi-objawienia.
^ - Źródło za: http://objawienie365.blogspot.no/2014/01/rozdzia-289.html.
^^ - Źródło: http://wch-biblijne.com/index.php/2000-2001/126-2000-2001-3.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz