niedziela, 4 września 2016

Bóg niestandardowy

Kapłani zanieśli arkę Bożą do świątyni Jahwe, do Świętego Świętych, i ustawili ją pod skrzydłami cherubów. (...) Kiedy kapłani wychodzili z Miejsca Świętego, obłok wypełnił całą świątynię Jahwe. Z powodu tego obłoku kapłani nie mogli zostać wewnątrz, żeby pełnić swoją służbę. Chwała Boża wypełniała bowiem całą świątynię Jahwe.
1 Król. 8,6.10-11 BR

Widzę tutaj pewną ciekawostkę: mimo, że owe obrzędy pochodzą z opisów, które Bóg sam opowiedział Mojżeszowi, i które miały być utrzymywane w służbie świątynnej, w tym właśnie momencie, podczas wybudowania nowego "domu" dla Boga i poświęcania go, Bóg zachował się bardzo niestandardowo, pokazując, że w momencie, gdy celem tych obrzędów jest wskazywanie na Niego samego, to tejże chwili, skoro On tam jest, wykonanie ich nie ma zbytnio sensu. Mimo, że kapłani byli tak przywiązani do tradycji obsługiwania tych obrzędów, że chcieli je przeprowadzić tak czy siak.

Jaką tutaj widzę analogię? W kontekście naszego codziennego życia: Biblia mówi, żeby szanować nasze władze, ponieważ - cokolwiek one robią - zostało to dozwolone przez Boga. Tzn. że On miał w tym jakiś cel. Tzn. że cokolwiek się dzieje w kwestii władz, które nami rządzą - czy to w polityce, czy to w urzędzie gminnym, czy to w pracy nawet - Bóg ma nad tym kontrolę. I wszystkie te przepisy, ustanowione przez którekolwiek z tych władz, powinny być uszanowane, ze względu na to, że skoro Bóg zaakceptował tych ludzi na ich stanowiskach, to musiał liczyć się z możliwością powstania takich a nie innych przepisów, w związku z czym powstały one jakby za Jego aprobatą.

Do czego dążę: może się zdarzyć w niektórych sytuacjach, że mimo, że wszystkie te regulacje prawne działają tak, jak działają, Bóg może podążyć zupełnie inną ścieżką. Na pewno nie poprzez złamanie prawa - bo to jest wbrew Jego prawu, wbrew Dekalogowi. Byłoby niekonsekwetnym mówienie nam: "nie kradnij", po czym rozwiązywanie sprawy poprzez kradzież czegoś. Nie, nie to miałem na myśli. Myślałem raczej o tym, że mimo pewnych ustalonych procedur, jak w tamtym czasie poświęcenie świątyni, Bóg może mieć własny plan, zupełnie niestandardowy, lub użyć zupełnie niestandardowych rozwiązań.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz