czwartek, 13 lutego 2014

DINOZAURY I BIBLIA, cz. 15, Behemot z Księgi Hioba

Kent Hovind
DINOZAURY I BIBLIA
cz. 15

Niektórzy mówią: Panie Hovind, jeśli historia odnotowuje, że dinozaury żyły razem z ludźmi, to czy wspomina o nich Biblia? Tak, są wspomniane w Biblii! Na co oni: nie wiedzieliśmy.

Oczywiście nie można znaleźć tam słowa "dinozaur", bo słowo to powstało dopiero w roku 1841.

Dygresje o Hiobie i Bogu

Dochodzimy do rozdziału 40 Księgi Hioba. Bóg powiedział: Oto Behemot (Hiob 40,15). Ale cóż to jest ten Behemot?

Niektóre tłumaczenia podają, że był to słoń lub hipopotam. Nie, nie było to ani jedno, ani drugie. Myślę, że Behemot to jakiś długoszyi dinozaur, prawdopodobnie brachiozaur. Generalnie znamy trzynaście rodzajów dinozaurów z długimi szyjami.

W Biblii czytamy: Oto Behemot, żywi się trawą jak wół (Hiob 40,15). Niektórzy mówią, że to słoń, bo je trawę. Zaskoczę cię - jest wiele zwierząt, które jedzą trawę. Czytajmy dalej: Lecz patrz - jego siła jest w lędźwiach, jego moc w mięśniach brzucha! (Hiob 40,16). Największa część jego ciała to brzuch. Tamci mówią - słonie mają duże brzuchy! I hipopotamy mają duże brzuchy! Tak. Brachiozaur też miał duży brzuch. I ten ze zdjęcia poniżej, ze środka, też ma duży brzuch...


Kolejny werset mówi: Swój ogon wypręża jak cedr... (Hiob 40,17). Chwila. Jego ogon jest jak cedr? A widziałeś kiedyś ogon słonia? W ogóle nie przypomina cedru. A widziałeś kiedyś ogon hipopotama? W żadnym razie też nie przypomina cedru.

Powinno się wymagać, żeby przed dodaniem przypisu w Biblii chociaż raz przeczytać dany fragment. Behemot to nie jest ani słoń, ani hipopotam.


Biblia mówi dalej: Jego kości jak mocne rury z miedzi, jak drągi z żelaza (Hiob 40,18). Musiał mieć naprawdę duże i mocne kości... Oto kopia kości palca brachiozaura (powyżej, po prawej, w lewej ręce).

Teraz słuchajcie, to skomplikowane: brachiozaur miał tak duże kości palców dlatego, że... miał duże palce! A duże palce miał dlatego, że jego stopy były duże! W odciśniętym śladzie takiej stopy mogłoby wykąpać się małe dziecko. A stopę miał tak dużą, bo miał dużą nogę. Jego przednia noga miała 6 m wysokości.


Największy znaleziony dinozaur pochodzi z Oklahomy, ma 18 m do czubka głowy. Podobno wykopanie wszystkich jego kości zajmie 20 lat. Tak, bo to jest program rządowy.


Mówią, że mógł ważyć 100 ton. To mniej więcej tyle, co 14 autobusów szkolnych. To znaczy, że gdyby na ciebie nadepnął, byłoby to miażdżące spotkanie... Zostałaby z ciebie pizza.

Następny werset mówi: Jest przedniejszym z dzieł Bożych (Hiob 40,19). Hebrajskie słowo "przedniejszy" znaczy "największe zwierzę, jakie Bóg stworzył". Nie jest to więc słoń ani hipopotam, ale brachiozaur.

Wiesz, wg jakiego schematu działa diabeł? Stara się zniszczyć wszystko to, co robi Bóg. Bóg wynalazł małżeństwo, rodzinę i seks. Stworzył kobietę i mężczyznę, ustanowił też pewne zasady. Chłopaki - nie dotykajcie dziewczyn, dopóki ich nie poślubicie. Bóg chciał, żebyś miał fajne życie. Biblia mówi: Cudzołożnica poluje na cenne życie (Przyp. 6,26). Gwiazdy filmowe, które zawierają nowe małżeństwa co pół roku, nie mają pojęcia, o co chodzi w tym cennym życiu.

Słuchaj, to zupełnie nieważne, co mówią twoi koledzy. Biblia mówi, że powinieneś zachować w czystości siebie i twojego przyszłego małżonka/ę, do czasu, aż staniecie przed ołtarzem. A potem trwaj przy tej osobie całe życie - to jest to cenne życie. Bóg wie, o czym mówi.

Biblia mówi, że Bóg stworzył wszystkie wielkie stworzenia (I stworzył Bóg wielkie potwory i wszelkie żywe, ruchliwe istoty - Rodz. 1,21). Bóg stworzył też dinozaury. Szatan jednak powiedział: musi istnieć sposób, by użyć dinozaury przeciwko Bogu. Adama nie mógł oszukać. Wyobraź sobie, że Szatan podchodzi do Adama i mówi: Wiesz, że dinozaury żyły miliony lat temu? Adam wyśmiałby go. Być może jeden właśnie podjadał mu czereśnie za domem.

Diabeł nie mógł też oszukać Noego, bo ten karmił je codziennie.

Jednak w ciągu następnych 4 tys. lat dinozaury stały się bardzo rzadkie. Wiele gatunków wyginęło całkowicie.


W roku 1809 odkryto kość dinozaura. Diabeł tam wtedy był i powiedział: oto szansa dla mnie! Te stwory zawsze żyły z ludźmi. Ja to wiem, Bóg to wie, ale ci ludzie tego nie wiedzą. Postanowił więc powiedzieć wszystkim, że żyły one miliony lat temu. Hm, jeśli ludzie uwierzyliby w to, to zaczną wątpić w Biblię... Zadziałało!

Przez ostatnie 200 lat dzieci chodziły do przedszkola i czytały książki zatytułowane "Mogę poczytać o dinozaurach". Jak brzmi pierwsze zdanie w każdej takiej książeczce? "Miliony lat temu..."

Wiele książek w bibliotekach porusza temat dinozaurów. Ile dzieci w twoim mieście uczyło się o "prehistorycznych" dinozaurach?

Często chodzę do muzeów i krew mi się gotuje, gdy widzę te piękne, pomysłowe wystawy z takim właśnie przesłaniem. Umysły dzieci poddaje się praniu mózgu od samego początku. Dlatego mamy własne muzeum. Potrzeba ich jeszcze więcej!

Następny werset w Biblii mówi: Wyleguje się (Behemot) pod krzewami, w cieniu trzciny i moczar (Hiob 40,21). Moczary to bagna. Największe znajdują się w środku Afryki. Większość Amerykanów nie wie nawet, jak duża jest Afryka... Porównaj środkowy rysunek poniżej - widać na nim USA w zestawieniu z Afryką. To bagno w Afryce jest gigantyczne.


W ciągu ostatnich 200 lat donoszono, że na terenie tych bagien żyją dinozaury. Możliwe, że kilka z nich ciągle żyje. Może nie są już takie duże, ale możliwe, że jeszcze jakieś żyją. Ten teren wciąż jest w 80% niezbadany. Więcej o tym będzie w kolejnej serii.

Podsumowując - Bóg stworzył dinozaury razem z Adamem i Ewą. Przed potopem były to po prostu duże jaszczurki. Noe - jako małe młode - wziął je do swojej arki. Potem ludzie zaczęli je zabijać. Niewiele z nich zostało do dziś, ale możliwe jest, że kilka wciąż żyje. Niech nikt nie mówi, że żyły miliony lat temu - to bzdura!

54.40-55.06
01.08.22-01.17.56

[dop. wł. - Tak, wiem, że w Polsce nazwa Behemot, a właściwie Behemoth, kojarzona jest z zespołem muzycznym i jej liderem - Nergalem, którzy to określają się jako sataniści. Jak widać jednak - nawet ci sataniści nie ustrzegli się od zasięgania do Biblii jako źródła nazwy dla swojej grupy, nie mając jednocześnie pojęcia, że faktyczny, biblijny behemot, mimo że duży i z nazwy brzmi groźnie - to faktycznie jest roślinożercą i żywi się głównie trawą. Prawdziwy, zupełnie niegroźny wegetarianin.]

[dalej]
[do początku]
2 komentarze:

  1. Wszystko fajnie, tylko ogon brahiozaura także nie przypomina cedru. Oprócz tego, brahiozaur doczekał czasów Hioba?

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy doczekał czasów Hioba - Hovind wspomina, że widywano je nawet podczas ostatnich 200 lat. Podczas tej serii wykładów mówi także o innych dinozaurach, co do których istnieje prawdopodobieństwo, że gdzieś jeszcze żyją, gdzieś, gdzie człowiek nie ma dostępu lub z niego nie korzysta. Nie mógł to więc być żaden problem w czasach Hioba.

    Odnośnie cedru - oto pierwszy lepszy obrazek, wyciągnięty z wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cedr#/media/File:Cedre-large.jpg - ogon takiego dinozaura jak ze zdjęć powyżej bardziej jest podobny do pnia takiego drzewa niż ogon słonia czy hipopotama. Chyba że ktoś próbuje sobie wyobrazić ogon jako całe drzewo, razem z gałęziami... Mogłoby to być zabawne.

    OdpowiedzUsuń