W jaki sposób kura dosłownie w ciągu jednej nocy formuje stosunkowo grubą i wytrzymałą skorupkę jajka? Badacze doszli do wniosku, że w kształtowaniu się mocnej skorupki jajka najważniejszą rolę odgrywa białko o nazwie OC-17, które występuje w mineralnej części jajka. Doświadczenia dowiodły, że OC-17 ma wpływ na przekształcanie się amorficznego węglanu wapnia (CaCO3) w kryształy kalcytu – podstawowego składnika budulcowego twardej skorupki. (...)
Co ciekawe, białko to produkowane jest wyłącznie przez kurze jajniki. Aby powstała skorupka jajka, musiała więc istnieć kura. Tym samym naukowcy dostarczają naukowej odpowiedzi na najstarsze pytanie ludzkości – co było pierwsze: jajko czy kura*.
Generalnie chodzi o to, że to białko OC-17 powoduje, że z białka występującego w błonie wydziela się kryształ, twardniejący na tej błonie. Tak powstaje twarda skorupka jajka.
Teraz pytanie - skoro białko OC-17 występuje tylko jako produkt kurzych jajników, to skąd ono się wzięło - jeśli by patrzeć na to pod kątem teorii ewolucji? Skąd miałoby ono wyewoluować?
Teraz za Wikipedią**: Profesor John Brookfield oraz prof. David Papineau dowodzą, że jeżeli pierwsza była kura, to musiała pochodzić z jajka, które poprzedzało tę kurę. (...) Ewolucja białka OC-17 nie była zbieżna z ewolucją jajek; białko to rozwinęło się z białek wcześniejszych, służących do tworzenia jajek jeszcze zanim ptaki oddzieliły się ewolucyjnie od gadów.
W teorii ewolucji Darwina stwierdza się, że gatunki zmieniają się w czasie na skutek mutacji i selekcji. Ponieważ DNA może zostać zmodyfikowane jedynie przed urodzeniem, mutacja musi mieć miejsce w momencie zapłodnienia komórki jajowej bądź w samym jajku, które złożyło zwierzę podobne do kury, ale nie kura. W tym świetle, zarówno jajko, jak i kura ewoluowały równocześnie z ptaków nie będących kurami, i które nie składały kurzych jaj, lecz które stopniowo, z upływem czasu, stawały się coraz bardziej podobne do współczesnych kur domowych. Jednakże mutacja w pojedynczym przypadku nie jest normalnie uznawana za powstanie nowego gatunku. Cała tak wydzielona grupa może być uznana za nowy gatunek. Można wierzyć***, że współczesne kury pochodzą od innego, blisko spokrewnionego gatunku ptaków, kura bankiwa, ale niedawno odkryte dowody genetyczne sugerują, jakoby kura domowa była z pochodzenia krzyżówką kura bankiwa oraz kura siwego.
Tak, można wierzyć, że współczesne kury pochodzą od innego gatunku ptaków. Jednak po pierwsze - cały czas są to ptaki, nie gady, a po drugie - w takim przypadku zdanie: "można wierzyć, że to Bóg stworzył kurę", jest równie naukowym wyjaśnieniem.
* - Artykuł Pierwsza była... kura, Focus, wydanie internetowe, opublikowane 17-07-2010.
** - Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jajko_czy_kura%3F. Przy czym - ponieważ tekst Wikipedii może ulegać edycji wielokrotnie - cytuję fragmenty aktualne na dzień opublikowania niniejszej zajawki.
*** - Podkreślenie własne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz