czwartek, 19 lutego 2015

Piekło w Biblii, cz. 7 - Hades, kraina umarłych

Teraz zamierzam porównać, czy każde słowo "piekło" i pochodne, użyte w NT przykładowo w wersji BW, jest odpowiednikiem "Gehenny" w oryginalnym tekście. Za wzór wezmę tutaj polskie tłumaczenie NBG, w którym słowo to występuje w tych samych miejscach i w takim samych znaczeniu, jak w tekście pierwotnym, greckim (tę kwestię rozstrzygłem już w jednej z poprzednich części).

Jaki jest tego cel? Otóż jeśli KAŻDY przypadek występowania słowa "piekło" oparty jest na "Gehennie" z tekstu greckiego, wówczas mamy do czynienia z sytuacją, gdy nasze polskie słowo "piekło" jest po prostu złym odpowiednikiem słowa "gehenna", złym z powodu swoich konotacji, z powodu swojego negatywnego znaczenia i powiązania z jakimiś fantastycznymi teoriami rodem ze średniowiecza.

A jeśli okaże się, że słowo "piekło" zostało użyte jako odpowiednik różnych słów greckich, wówczas... Wówczas zobaczymy, co nam z tego wyjdzie.

Pierwsza niespodzianka: Mat. 11,23: A ty, Kafarnaum, czy aż do nieba wywyższone będziesz? Aż do piekła zostaniesz strącone, bo gdyby się w Sodomie dokonały te cuda, które się stały u ciebie, stałaby jeszcze po dzień dzisiejszy (BW). Dlaczego niespodzianka? Bo w tekście oryginalnym, greckim, nie ma nic o ogniach piekielnych, nie ma nic o piekle, ale jest wymieniona kolejna nazwa. Nazwa własna. Krainy, miejsca - w każdym razie nazwa. Mowa o Hadesie: I ty, Kapernaum, które aż do nieba zostało wyniesione, aż do Hadesu zostaniesz strącone, bo gdyby w Sodomie stały się te dzieła mocy, które stały się u ciebie, to pozosałaby aż do dzisiaj (PD*).

Hades! Kolejny starożytna historia, idiom, miejsce-symbol, które przetłumaczone jako "piekło", z potocznym zrozumieniem tego słowa, absolutnie mija się z pierwotnym znaczeniem? Czy to tak, jakbym powiedział, że na Fordonie jest fajnie - i totalnie nikomu nic to nie mówi, bo mało kto wie, co to jest Fordon? I stąd powstałaby teoria, że skoro na Fordonie jest fajnie, to tak jakby tam jakiś raj był... A to przecież zwykłe, normalne miejsce, dzielnica w Bydgoszczy, otoczona lasem, z rzeką w pobliżu. I to tak, jak z tą Gehenną - gdy Jezus mówił, że lepiej wyrzucić samą rękę do Gehenny, jeśli nas gorszy, niż całemu tam się znaleźć - co zostało przetłumaczone jako "wyrzucić rękę w ogień piekielny"... A przecież chodziło tam o "wieczne" ognie palące się na wysypisku śmieci, owianym w dodatku złą sławą śmierci wielu dzieci gdzieś w dalekiej przeszłości.

Hades. Co to jest właściwie? Słownik Stronga** tłumaczy to jako: niewidzialna kraina, miejsce, do którego zostały odprawione dusze umarłych, grób. Czyli kraina umarłych generalnie. Wg wikipedii*** Hades był to mitologiczny grecki bóg krainy umarłych, z czasem tę nazwę nosiła również cała jego kraina. (Pamiętajmy, że wówczas kultura świata starożytnego była mocno shellenizowana). Znajdowała się ona po drugiej stronie rzeki Styks, gdzie dusze przewoził Charon, pobierając opłatę jednego obola. A tam, niespodzianka, znajdowały się trzy miejsca docelowe:
- Pola Elizejskie / Elizjum - miejsce dla dusz ludzi dobrych;
- Ereb - gdzie szli ludzie "niczym niewyróżniający się";
- Tartar - najmroczniejsza część Hadesu, gdzie przebywały dusze skazanych na wieczne cierpienia.

Hm. Jak to brzmi? Osobne miejsca w krainie umarłych, dla ludzi dobrych, dla tych "neutralnych", i dla złych, skazanych na wieczne cierpienia? W mitologii greckiej? Brzmi jak najpopularniejsza w Polsce teologia "życia pośmiertnego": niebo, czyściec, piekło... Czyli nic nowego, zaadaptowana teoria z greckiej mitologii.

Tak więc nie dosyć, że idąc za słowem "piekło" w polskiej Biblii (lub "hell" w Biblii anglojęzycznej), trafiłem na tekst źródłowy, mówiący nie o piekle, a o Hadesie, krainie umarłych, to jeszcze "odkryłem" fakt, że cała ta teoria o piekle, miejscu wiecznych cierpień jako kara dla złych ludzi, pochodzi w istocie z mitologii greckiej.

* - Źródło: http://biblia.oblubienica.eu/interlinearny/index/book/1/chapter/11/verse/23
** - Źródło: http://biblia-online.pl/slownik,grecki-james-strong,hasla-na-litere,alfa,1.html, tam po prawej, w rubryce "idź do hasła", należy wpisać symbol "g86". Printscreen wyniku znajduje się obok powyższego tekstu. 
*** - Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Hades.

[dalej]
[do początku]





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz